
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.192 mm |
| Width | 12.19 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Power Rating | 30 W |
| Height | 7.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 12.19 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Power Dissipation | 30 W |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 30 W |
| Current - Output 1 | 6 A |
| Efficiency | 93 % |
| Voltage - Output 1 | 5.5 V |
| Min Output Voltage | 591 mV |
| Max Input Voltage (DC) | 14 V |
| Nominal Output Voltage | 5.5 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Max Output Power | 30 W |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 260
Distributors
pcbx
Unit Price$3.71723
Ext.Price$3.71723
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.71723 | $3.71723 |
| 10 | $3.59840 | $35.98400 |
| 25 | $3.53599 | $88.39975 |
| 50 | $3.47956 | $173.97800 |
| 100 | $3.42314 | $342.31400 |
| 300 | $3.33435 | $1000.30500 |
| 500 | $3.24787 | $1623.93500 |
