| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 33 mm |
| Width | 13.46 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 8.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 33.02 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 5.399989 g |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Power Dissipation | 110 W |
| Max Supply Voltage | 14 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Output Current | 20 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 100 W |
| Current - Output 1 | 20 A |
| Efficiency | 94 % |
| Voltage - Output 1 | 5.5 V |
| Max Input Voltage (DC) | 14 V |
| Max Output Power | 100 W |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Voltage-Channel 1 | 0.6 V to 5.5 V |
| Output Current-Channel 1 | 20 A |
Stock: 2541
Distributors
pcbx
Unit Price$7.79650
Ext.Price$7.79650
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.79650 | $7.79650 |
| 10 | $7.38447 | $73.84470 |
| 25 | $7.22677 | $180.66925 |
| 50 | $7.10940 | $355.47000 |
| 100 | $6.99376 | $699.37600 |
