
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4 mm |
| Width | 10.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Power Rating | 15 W |
| Height | 16.51 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 16.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | OKR-T/3-W12-C |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 453.59237 mg |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 6 V |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Max Power Dissipation | 15 W |
| Max Supply Voltage | 14 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 18 W |
| Max Output Current | 3 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 15 W |
| Current - Output 1 | 3 A |
| Efficiency | 93 % |
| Voltage - Output 1 | 6 V |
| Min Output Voltage | 591 mV |
| Max Input Voltage (DC) | 14 V |
| Nominal Output Voltage | 5.5 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 6 V |
| Max Output Power | 15 W |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 3445
Distributors
pcbx
Unit Price$4.47968
Ext.Price$4.47968
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.47968 | $4.47968 |
| 10 | $4.40863 | $44.08630 |
| 25 | $4.34332 | $108.58300 |
| 50 | $4.21330 | $210.66500 |
| 100 | $3.93137 | $393.13700 |
| 300 | $3.65301 | $1095.90300 |
| 500 | $3.39439 | $1697.19500 |
