| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4 mm |
| Width | 10.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Power Rating | 30 W |
| Height | 7.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 16.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 453.59237 mg |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 6 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Power Dissipation | 15 W |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 30 W |
| Current - Output 1 | 6 A |
| Efficiency | 95.5 % |
| Voltage - Output 1 | 6 V |
| Min Output Voltage | 590 mV |
| Max Input Voltage (DC) | 14 V |
| Nominal Output Voltage | 6 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 6 V |
| Max Output Power | 30 W |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$5.96399
Ext.Price$5.96399
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.96399 | $5.96399 |
| 10 | $5.86994 | $58.69940 |
| 25 | $5.78274 | $144.56850 |
| 50 | $5.61347 | $280.67350 |
| 100 | $5.23816 | $523.81600 |
