



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.8 mm |
| Width | 11.9 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Power Rating | 18 W |
| Height | 7 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 20.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 2.4 V |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage | 3.63 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Power Dissipation | 17 W |
| Power Dissipation | 18 W |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 16.5 W |
| Current - Output 1 | 5 A |
| Efficiency | 96 % |
| Voltage - Output 1 | 3.6 V |
| Min Output Voltage | 752.5 mV |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5.5 V |
| Nominal Input Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 3.36 V |
| Max Output Power | 16.5 W |
| Min Input Voltage (DC) | 2.4 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
