

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | -40 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -40 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 750 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -10 V |
| Max Cutoff Collector Current | 500 nA |
| Transistor Type | PNP - Pre-Biased |
Stock: 1820
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.13679 | $1.36790 |
| 50 | $0.09832 | $4.91600 |
| 100 | $0.08515 | $8.51500 |
| 500 | $0.07225 | $36.12500 |
| 1000 | $0.06130 | $61.30000 |
| 3000 | $0.04565 | $136.95000 |
| 5000 | $0.04129 | $206.45000 |
