PESD15VS2UQ,115
Manufacturer:
Nexperia
Mfr.Part #:
PESD15VS2UQ,115
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SOT-663 SMD/SMT Working Voltage:15 V Breakdown Voltage:17.6 V Clamping Voltage:23 V Peak Pulse Power:150 W Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
Working Voltage15 V
Peak Pulse Current5 A
Number of Channels2
Breakdown Voltage17.6 V
Clamping Voltage23 V
Peak Pulse Power150 W
Voltage ESD Contact8 kV
Voltage ESD Air Gap15 kV
Diode Capacitance70 pF