PESD3V3S2UT,215
Manufacturer:
Nexperia
Mfr.Part #:
PESD3V3S2UT,215
Datasheet:
Description:
ESD and Circuit Protection ICs SOT-23-3 SMD/SMT Working Voltage:3.3 V Breakdown Voltage:5.2 V 330 W 207 pF
ParameterValue
Capacitance300 pF
Length3 mm
Width1.4 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Number of Pins3
Leakage Current2 µA
Composition(Kit Type)Zener
Height1 mm
PackagingReel
Depth1.4 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSNon-Compliant
PolarityUnidirectional
REACH SVHCNo SVHC
Weight4.535924 g
Contact PlatingTin
Number of Elements2
Working Voltage3.3 V
Operating Supply Voltage3.3 V
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Max Power Dissipation330 W
Peak Pulse Current18 A
Number of Channels2
Breakdown Voltage5.2 V
Max Reverse Leakage Current2 µA
Element ConfigurationDual
Direction(Counting Sequence)Bidirectional
Min Breakdown Voltage5.2 V
Reverse Standoff Voltage3.3 V
Clamping Voltage20 V
Power Line ProtectionNo
Number of Unidirectional Channels2
Max Surge Current18 A
Reverse Breakdown Voltage5.2 V
ESD ProtectionYes
Test Current5 mA
Max Breakdown Voltage6 V
Manufacturer Lifecycle StatusRELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago)
Voltage ESD Contact30 kV
Voltage ESD Air Gap15 kV
Diode Capacitance207 pF
Peak Pulse Power330 W