
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 550 fF |
| Length | 1.02 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Depth | 620 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Working Voltage | 5.5 V |
| Peak Pulse Current | 2.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5 V |
| Clamping Voltage | 15 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Max Breakdown Voltage | 10 V |
| Voltage ESD Contact | 10 kV |
| Diode Capacitance | 0.55 pF |
| Breakdown Voltage | 6 V |
Stock: 7441
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.13936 | $1.39360 |
| 50 | $0.09522 | $4.76100 |
| 100 | $0.06506 | $6.50600 |
| 500 | $0.06198 | $30.99000 |
| 1000 | $0.05318 | $53.18000 |
| 3000 | $0.05255 | $157.65000 |
| 5000 | $0.05192 | $259.60000 |
| 10000 | $0.05130 | $513.00000 |
