| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 300 fF |
| Length | 600 µm |
| Width | 300 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 300 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 330 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Working Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 28 W |
| Peak Pulse Current | 2.2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5 V |
| Clamping Voltage | 12.8 V |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 2.2 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 10 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 10 kV |
| Diode Capacitance | 0.3 pF |
| Breakdown Voltage | 6 V |
Stock: 7103
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.12482 | $1.24820 |
| 50 | $0.08515 | $4.25750 |
| 100 | $0.07951 | $7.95100 |
| 500 | $0.07695 | $38.47500 |
| 1000 | $0.07447 | $74.47000 |
| 3000 | $0.05153 | $154.59000 |
| 5000 | $0.03565 | $178.25000 |
