
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 30 pF |
| Length | 1.8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.35 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Working Voltage | 5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 42 W |
| Peak Pulse Current | 3.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 12 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 3.5 A |
| Max Breakdown Voltage | 7.2 V |
| Schedule B | 8536300000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Diode Capacitance | 30 pF |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Peak Pulse Power | 42 W |
| RoHS | Compliant |
Stock: 3801
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35510
Ext.Price$0.35510
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35510 | $0.35510 |
| 10 | $0.31782 | $3.17820 |
| 50 | $0.28445 | $14.22250 |
| 100 | $0.24933 | $24.93300 |
| 500 | $0.21854 | $109.27000 |
| 1000 | $0.21096 | $210.96000 |
| 3000 | $0.20364 | $610.92000 |
| 5000 | $0.19335 | $966.75000 |
