
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 45 pF |
| Length | 1.02 mm |
| Width | 620 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 470 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 620 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 130 W |
| Peak Pulse Current | 12 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 5.5 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.5 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 14 V |
| Peak Pulse Power | 130 W |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 12 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 5.5 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 9.5 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 35 pF |
Stock: 5374
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09552
Ext.Price$0.09552
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09552 | $0.09552 |
| 10 | $0.08474 | $0.84740 |
| 50 | $0.07517 | $3.75850 |
| 100 | $0.06598 | $6.59800 |
| 500 | $0.05791 | $28.95500 |
| 1000 | $0.05481 | $54.81000 |
| 3000 | $0.05188 | $155.64000 |
| 5000 | $0.04910 | $245.50000 |
