

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 530 pF |
| Length | 1.8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 4 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.35 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Working Voltage | 5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 890 W |
| Peak Pulse Current | 47 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.8 V |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6.2 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 19 V |
| Peak Pulse Power | 800 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 47 A |
| Max Breakdown Voltage | 7.3 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Diode Capacitance | 530 pF |
Stock: 416
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30692
Ext.Price$0.30692
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30692 | $0.30692 |
| 10 | $0.21373 | $2.13730 |
| 50 | $0.13593 | $6.79650 |
| 100 | $0.12140 | $12.14000 |
| 500 | $0.10126 | $50.63000 |
| 1000 | $0.08446 | $84.46000 |
| 3000 | $0.05634 | $169.02000 |
| 5000 | $0.05130 | $256.50000 |
