

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Working Voltage | 5 V |
| Output Current | 1.4 A |
| Peak Pulse Current | 15 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Clamping Voltage | 20 V |
| Peak Pulse Power | 150 W |
| Schedule B | 8536300000 |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 200 pF |
Stock: 80596
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08139
Ext.Price$0.08139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08139 | $0.08139 |
| 10 | $0.06010 | $0.60100 |
| 50 | $0.03826 | $1.91300 |
| 100 | $0.02436 | $2.43600 |
| 500 | $0.02376 | $11.88000 |
| 1000 | $0.02129 | $21.29000 |
| 3000 | $0.02099 | $62.97000 |
| 5000 | $0.02069 | $103.45000 |
| 10000 | $0.01564 | $156.40000 |
