
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 42 pF |
| Length | 630 µm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Depth | 330 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Working Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 35 W |
| Peak Pulse Current | 3.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 11 V |
| Peak Pulse Power | 35 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Schedule B | 8536300000 |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Diode Capacitance | 42 pF |
| Breakdown Voltage | 6 V |
Stock: 19639
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.06010 | $0.60100 |
| 50 | $0.04337 | $2.16850 |
| 100 | $0.03129 | $3.12900 |
| 500 | $0.03069 | $15.34500 |
| 1000 | $0.02881 | $28.81000 |
| 3000 | $0.02616 | $78.48000 |
| 5000 | $0.02376 | $118.80000 |
