
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.5 pF |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Voltage | 5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Current | 5 mA |
| Working Voltage | 5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Number of Channels | 2 |
| Breakdown Voltage | 7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Dual |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.5 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 2 |
| Reverse Breakdown Voltage | 5.5 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 5 mA |
| Max Breakdown Voltage | 9.5 V |
| Schedule B | 8536300000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 3.5 pF |
Stock: 2963
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30211
Ext.Price$0.30211
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30211 | $0.30211 |
| 10 | $0.26749 | $2.67490 |
| 50 | $0.23683 | $11.84150 |
| 100 | $0.20402 | $20.40200 |
| 500 | $0.17576 | $87.88000 |
| 1000 | $0.16858 | $168.58000 |
| 3000 | $0.16170 | $485.10000 |
| 5000 | $0.15219 | $760.95000 |
