

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 13 pF |
| Length | 1.25 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 10 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Depth | 850 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 5 V |
| Peak Pulse Current | 4.8 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.8 V |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.8 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 12.5 V |
| Peak Pulse Power | 45 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 5.8 V |
| Test Current | 5 mA |
| Max Breakdown Voltage | 7.8 V |
| Schedule B | 8536300000 |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 11 pF |
Stock: 307
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41251
Ext.Price$0.41251
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41251 | $0.41251 |
| 10 | $0.32458 | $3.24580 |
| 25 | $0.29377 | $7.34425 |
| 50 | $0.26589 | $13.29450 |
| 100 | $0.24066 | $24.06600 |
| 300 | $0.22964 | $68.89200 |
| 500 | $0.21912 | $109.56000 |
| 1000 | $0.20690 | $206.90000 |
