
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 13 pF |
| Length | 1.02 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 10 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Depth | 620 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Working Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 45 W |
| Peak Pulse Current | 4.8 A |
| Breakdown Voltage | 5.8 V |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.8 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 12.5 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Max Breakdown Voltage | 7.8 V |
| Schedule B | 8536300000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 11 pF |
| Peak Pulse Power | 45 W |
| Number of Channels | 1 |
Stock: 83665
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09274
Ext.Price$0.09274
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09274 | $0.09274 |
| 10 | $0.04637 | $0.46370 |
| 50 | $0.04162 | $2.08100 |
| 100 | $0.03735 | $3.73500 |
| 500 | $0.03291 | $16.45500 |
| 1000 | $0.02900 | $29.00000 |
| 3000 | $0.02770 | $83.10000 |
| 5000 | $0.02646 | $132.30000 |
| 10000 | $0.02362 | $236.20000 |
