
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 950 fF |
| Length | 1.02 mm |
| Width | 600 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 10 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 300 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 620 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Working Voltage | 5.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Peak Pulse Current | 1.8 A |
| Breakdown Voltage | 8.1 V |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 8.1 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5 V |
| Clamping Voltage | 17 V |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 1.8 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Schedule B | 8536300000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 15 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 0.95 pF |
| Number of Channels | 1 |
Stock: 17
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.17611 | $1.76110 |
| 50 | $0.12739 | $6.36950 |
| 100 | $0.11114 | $11.11400 |
| 500 | $0.08329 | $41.64500 |
| 1000 | $0.06242 | $62.42000 |
| 3000 | $0.04678 | $140.34000 |
| 5000 | $0.03505 | $175.25000 |
| 10000 | $0.03505 | $350.50000 |
