
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.75 pF |
| Length | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Depth | 850 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Working Voltage | 5.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Peak Pulse Current | 2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 5.8 V |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.8 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 9 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 1.55 pF |
Stock: 12292
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.16500 | $1.65000 |
| 50 | $0.11223 | $5.61150 |
| 100 | $0.07634 | $7.63400 |
| 500 | $0.07575 | $37.87500 |
| 1000 | $0.07198 | $71.98000 |
| 3000 | $0.05198 | $155.94000 |
| 5000 | $0.04840 | $242.00000 |
| 10000 | $0.04506 | $450.60000 |
