

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 40 pF |
| Length | 2.2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Leakage Current | 18 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.35 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Working Voltage | 6 V |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Peak Pulse Current | 5.5 A |
| Number of Channels | 2 |
| Breakdown Voltage | 6.8 V |
| Element Configuration | Common Anode |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 6 V |
| Clamping Voltage | 13.5 V |
| Peak Pulse Power | 60 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Max Surge Current | 5.5 A |
| Max Breakdown Voltage | 7.2 V |
| Schedule B | 8536300000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Diode Capacitance | 34 pF |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
