
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.54 mm, 6.35 mm |
| Gender | Pin (Male) |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 42 |
| Termination Post Length | 2.35 mm |
Stock: 47
Distributors
pcbx
Unit Price$8.04147
Ext.Price$8.04147
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.04147 | $8.04147 |
| 10 | $7.25323 | $72.53230 |
| 25 | $6.45814 | $161.45350 |
| 50 | $5.27577 | $263.78850 |
| 100 | $4.43763 | $443.76300 |
| 300 | $3.73265 | $1119.79500 |
| 500 | $3.13966 | $1569.83000 |
| 1000 | $2.64087 | $2640.87000 |
