
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 4.73 mm |
| Width | 3.07 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Resistance | 400 mΩ |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 1.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 18.001947 mg |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 80 A |
| Max Current Rating | 80 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Working Voltage | 30 V |
| Approvals | CSA, UL |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Hold Current | 200 mA |
| Time to Trip | 60 ms |
| Trip Current | 400 mA |
| Terminal Material | Electroless Nickel |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 6 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 400 mΩ |
Stock: 2639
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16927
Ext.Price$0.16927
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16927 | $0.16927 |
| 10 | $0.16927 | $1.69270 |
| 25 | $0.16927 | $4.23175 |
| 50 | $0.16927 | $8.46350 |
| 100 | $0.16927 | $16.92700 |
| 300 | $0.16927 | $50.78100 |
| 500 | $0.16927 | $84.63500 |
| 1000 | $0.16927 | $169.27000 |
