

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 pF |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 6 mm |
| Length | 7.1882 mm |
| Width | 4.4958 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 220 V |
| Dissipation Factor | 0.04 % |
| Height | 4.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 400 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Dielectric Material | PP |
| Number of Pins | 2 |
Stock: 337
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80706
Ext.Price$0.80706
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80706 | $0.80706 |
| 10 | $0.41720 | $4.17200 |
| 25 | $0.40548 | $10.13700 |
| 50 | $0.39409 | $19.70450 |
| 100 | $0.38301 | $38.30100 |
| 300 | $0.34808 | $104.42400 |
| 500 | $0.31633 | $158.16500 |
| 1000 | $0.31376 | $313.76000 |
