

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 560 pF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 1 % |
| Height - Seated (Max) | 6 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Height | 4.5 mm |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 63 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
Stock: 1229
Distributors
pcbx
Unit Price$0.91990
Ext.Price$0.91990
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.91990 | $0.91990 |
| 10 | $0.48389 | $4.83890 |
| 25 | $0.47071 | $11.76775 |
| 50 | $0.45789 | $22.89450 |
| 100 | $0.44542 | $44.54200 |
| 300 | $0.41212 | $123.63600 |
| 500 | $0.38130 | $190.65000 |
| 1000 | $0.36078 | $360.78000 |
| 3000 | $0.34370 | $1031.10000 |
| 5000 | $0.32744 | $1637.20000 |
| 10000 | $0.32658 | $3265.80000 |
