

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 21.844 mm |
| Width | 9.144 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 11.176 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Features | Remote On/Off, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 18 V |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Max Output Current | 400 mA |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Output Power | 2 W |
| Efficiency | 77 % |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Max Input Voltage (DC) | 36 V |
| Min Input Voltage (DC) | 18 V |
| Packaging | Tube |
Stock: 91
Distributors
pcbx
Unit Price$6.42736
Ext.Price$6.42736
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.42736 | $6.42736 |
| 10 | $4.72520 | $47.25200 |
| 25 | $4.68185 | $117.04625 |
| 50 | $4.63889 | $231.94450 |
| 100 | $4.59633 | $459.63300 |
| 300 | $4.55416 | $1366.24800 |
| 500 | $4.51232 | $2256.16000 |
