
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 40 fF |
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Length | 1.66 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 310 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 12 V |
| Depth | 510 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Max Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Working Voltage | 12 V |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Response Time | 1 ns |
| Number of Channels | 1 |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 12 V |
| Clamping Voltage | 250 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 0.04 pF |
Stock: 32779
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09178
Ext.Price$0.09178
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09178 | $0.09178 |
| 10 | $0.04589 | $0.45890 |
| 50 | $0.04195 | $2.09750 |
| 100 | $0.03835 | $3.83500 |
| 500 | $0.03506 | $17.53000 |
| 1000 | $0.03205 | $32.05000 |
| 3000 | $0.02930 | $87.90000 |
| 5000 | $0.02679 | $133.95000 |
| 10000 | $0.02450 | $245.00000 |
