
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 60 fF |
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 1.66 mm |
| Width | 787 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 360 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 840 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Working Voltage | 24 V |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 500 V |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 24 V |
| Clamping Voltage | 150 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Diode Capacitance | 0.06 pF |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
Stock: 12780
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16108
Ext.Price$0.16108
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16108 | $0.16108 |
| 10 | $0.08054 | $0.80540 |
| 50 | $0.07191 | $3.59550 |
| 100 | $0.06421 | $6.42100 |
| 500 | $0.05619 | $28.09500 |
| 1000 | $0.04918 | $49.18000 |
| 3000 | $0.04678 | $140.34000 |
| 5000 | $0.04449 | $222.45000 |
| 10000 | $0.04185 | $418.50000 |
