
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Contact Plating | |
| Contact Material(Contact Finish) | |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | |
| Stack Height | |
| Mounting Angle | |
| Gender | Male |
| Connector Type | Header |
Stock: 59
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11510
Ext.Price$0.11510
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11510 | $0.11510 |
| 10 | $0.10315 | $1.03150 |
| 50 | $0.09245 | $4.62250 |
| 100 | $0.07838 | $7.83800 |
| 500 | $0.06645 | $33.22500 |
| 1000 | $0.06300 | $63.00000 |
| 3000 | $0.05973 | $179.19000 |
| 5000 | $0.05664 | $283.20000 |
