


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 300 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 7.665 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 95.6 nC |
| Drain to Source Resistance | 3.7 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -15 V, 15 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 1113
Distributors
pcbx
Unit Price$2.81614
Ext.Price$2.81614
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.81614 | $2.81614 |
| 10 | $1.83383 | $18.33830 |
| 25 | $1.61033 | $40.25825 |
| 50 | $1.41406 | $70.70300 |
| 100 | $1.28325 | $128.32500 |
| 300 | $1.28325 | $384.97500 |
| 500 | $1.28325 | $641.62500 |
