PHC0420-6R8M-T
Manufacturer:
EMTEK
Mfr.Part #:
PHC0420-6R8M-T
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 6.8 µH 20 % 2 A 178 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)2 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
TypePower Inductor
DC Resistance (DCR)178 mΩ
ShieldingShielded
Inductance6.8 µH
Current Rating2 A