
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.9 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 7.3 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Natural |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 14 |
| Connector Type | Housing |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Natural |
Stock: 11220
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12259
Ext.Price$0.12259
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12259 | $0.12259 |
| 10 | $0.10929 | $1.09290 |
| 50 | $0.09744 | $4.87200 |
| 100 | $0.08910 | $8.91000 |
| 500 | $0.08147 | $40.73500 |
| 1000 | $0.07450 | $74.50000 |
| 3000 | $0.06889 | $206.67000 |
| 5000 | $0.06370 | $318.50000 |
