
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.9 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 7.3 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 18 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 6854
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13171
Ext.Price$0.13171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13171 | $0.13171 |
| 10 | $0.11777 | $1.17770 |
| 50 | $0.10531 | $5.26550 |
| 100 | $0.09725 | $9.72500 |
| 500 | $0.08981 | $44.90500 |
| 1000 | $0.08294 | $82.94000 |
| 3000 | $0.07714 | $231.42000 |
| 5000 | $0.07174 | $358.70000 |
