
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 21.9 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Crimp |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 7.3 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Natural |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Natural |
Stock: 4762
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16570
Ext.Price$0.16570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16570 | $0.16570 |
| 10 | $0.14746 | $1.47460 |
| 50 | $0.13123 | $6.56150 |
| 100 | $0.11681 | $11.68100 |
| 500 | $0.10397 | $51.98500 |
| 1000 | $0.09254 | $92.54000 |
| 3000 | $0.08480 | $254.40000 |
| 5000 | $0.07771 | $388.55000 |
