

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 6.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1926
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.13764 | $1.37640 |
| 50 | $0.13017 | $6.50850 |
| 100 | $0.12311 | $12.31100 |
| 500 | $0.09917 | $49.58500 |
| 1000 | $0.09147 | $91.47000 |
| 3000 | $0.07763 | $232.89000 |
