
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 17.5 mm |
| Length | 18 mm |
| Width | 9.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 160 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 17.5 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 9.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Dielectric Material | PP |
| Lead/Base Style | Straight |
| Schedule B | 8532250010 |
| Packaging | Bulk |
Stock: 3759
Distributors
pcbx
Unit Price$1.28920
Ext.Price$1.28920
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.28920 | $1.28920 |
| 10 | $0.87225 | $8.72250 |
| 25 | $0.78517 | $19.62925 |
| 50 | $0.70678 | $35.33900 |
| 100 | $0.65573 | $65.57300 |
| 300 | $0.61103 | $183.30900 |
| 500 | $0.56937 | $284.68500 |
| 1000 | $0.54264 | $542.64000 |
| 3000 | $0.51951 | $1558.53000 |
| 5000 | $0.49737 | $2486.85000 |
