

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 11 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 5.9944 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 160 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 11 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 250 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | PP |
| Lead/Base Style | Straight |
| Schedule B | 8532250010 |
Stock: 1771
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47534
Ext.Price$0.47534
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47534 | $0.47534 |
| 10 | $0.25306 | $2.53060 |
| 25 | $0.23231 | $5.80775 |
| 50 | $0.21326 | $10.66300 |
| 100 | $0.19578 | $19.57800 |
| 300 | $0.19320 | $57.96000 |
| 500 | $0.19065 | $95.32500 |
| 1000 | $0.17611 | $176.11000 |
| 3000 | $0.16279 | $488.37000 |
| 5000 | $0.15047 | $752.35000 |
