
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Mounting Style | Through Hole, Radial |
| operating temperature | 105 °C |
| rohs status | Compliant |
| voltage rating dc | 2 kV |
| capacitance tolerance | 5 % |
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 2000 V (2 kV) |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Voltage Rating (DC) | 2 kV |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Pins | 2 |
| Voltage Rating (AC) | 700 V |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
Stock: 1098
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75063
Ext.Price$0.75063
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75063 | $0.75063 |
| 10 | $0.51467 | $5.14670 |
| 25 | $0.46360 | $11.59000 |
| 50 | $0.41760 | $20.88000 |
| 100 | $0.37617 | $37.61700 |
| 300 | $0.32005 | $96.01500 |
| 500 | $0.27231 | $136.15500 |
| 1000 | $0.23169 | $231.69000 |
