
| Parameter | Value |
|---|---|
| Packaging | Tray |
| Mounting Style | Through Hole |
| rohs status | Compliant |
| capacitance tolerance | 20 % |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 28 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Lead Pitch | 27.5 mm |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (DC) | 760 V |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
Stock: 64
Distributors
pcbx
Unit Price$2.78419
Ext.Price$2.78419
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.78419 | $2.78419 |
| 10 | $1.99660 | $19.96600 |
| 25 | $1.83297 | $45.82425 |
| 50 | $1.68274 | $84.13700 |
| 100 | $1.58252 | $158.25200 |
| 300 | $1.48827 | $446.48100 |
| 500 | $1.39963 | $699.81500 |
| 1000 | $1.31628 | $1316.28000 |
