

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 24.51 mm |
| Length | 26.0096 mm |
| Width | 15.494 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 440 V |
| Depth | 15.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 22.5 mm |
| Dielectric Material | PP |
| Schedule B | 8532250020 |
| Packaging | Tray |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$1.77141
Ext.Price$1.77141
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.77141 | $1.77141 |
| 10 | $1.12680 | $11.26800 |
| 25 | $1.04821 | $26.20525 |
| 50 | $0.97510 | $48.75500 |
| 100 | $0.90708 | $90.70800 |
| 300 | $0.86560 | $259.68000 |
| 500 | $0.82602 | $413.01000 |
| 1000 | $0.78824 | $788.24000 |
