
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Mounting Style | Through Hole |
| operating temperature | -40.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| capacitance tolerance | 20 % |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 38 mm |
| RoHS | Compliant |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Lead Pitch | 37.5 mm |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating (AC) | 440 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
Stock: 273
Distributors
pcbx
Unit Price$5.16292
Ext.Price$5.16292
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.16292 | $5.16292 |
| 10 | $3.86086 | $38.60860 |
| 25 | $3.65207 | $91.30175 |
| 50 | $3.45457 | $172.72850 |
| 100 | $3.26775 | $326.77500 |
| 300 | $3.09104 | $927.31200 |
| 500 | $2.92388 | $1461.94000 |
| 1000 | $2.76570 | $2765.70000 |
