

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1.25 kV |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 9 mm |
| Length | 13 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 0.6 % |
| Height | 4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Voltage | 1.25 kV |
| Dielectric Material | PP |
| Lead Length | 30 mm |
| Schedule B | 8532250020 |
Stock: 1272
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.13423 | $1.34230 |
| 50 | $0.12493 | $6.24650 |
| 100 | $0.11627 | $11.62700 |
| 500 | $0.09832 | $49.16000 |
| 1000 | $0.08977 | $89.77000 |
| 3000 | $0.08380 | $251.40000 |
| 5000 | $0.07822 | $391.10000 |
| 10000 | $0.07763 | $776.30000 |
