


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 21 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 18 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 90 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 79 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 633 pF |
Stock: 1709
Distributors
pcbx
Unit Price$1.82100
Ext.Price$1.82100
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.82100 | $1.82100 |
| 10 | $1.17040 | $11.70400 |
| 25 | $1.01962 | $25.49050 |
| 50 | $0.88827 | $44.41350 |
