


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 21 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 18 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 90 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 79 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 110 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 633 pF |
Stock: 373
Distributors
pcbx
Unit Price$1.43900
Ext.Price$1.43900
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.43900 | $1.43900 |
| 10 | $0.92226 | $9.22260 |
| 25 | $0.81119 | $20.27975 |
| 50 | $0.71350 | $35.67500 |
| 100 | $0.62757 | $62.75700 |
| 300 | $0.56103 | $168.30900 |
| 500 | $0.50155 | $250.77500 |
