


| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Number of Channels | 1 |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Power Dissipation | 300 W |
| Gate Charge | 95.4 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 3.7 mΩ |
| Input capacitance | 765 pF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -15 V, 15 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
