


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 62 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 483 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 20.3 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 11 nC |
| Drain to Source Resistance | 75 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 17
Distributors
pcbx
Unit Price$2.29325
Ext.Price$2.29325
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.29325 | $2.29325 |
| 10 | $1.94016 | $19.40160 |
| 25 | $1.82694 | $45.67350 |
| 50 | $1.72032 | $86.01600 |
| 100 | $1.51000 | $151.00000 |
| 300 | $1.45692 | $437.07600 |
| 500 | $1.40572 | $702.86000 |
| 1000 | $1.36188 | $1361.88000 |
