


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 65 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 130 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 150 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 2.47 nF |
Stock: 174
Distributors
pcbx
Unit Price$2.64087
Ext.Price$2.64087
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.64087 | $2.64087 |
| 10 | $1.72097 | $17.20970 |
| 25 | $1.51112 | $37.77800 |
| 50 | $1.32685 | $66.34250 |
