


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 22 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 23 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 70 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 100 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 110 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 830 pF |
Stock: 84
Distributors
pcbx
Unit Price$2.10911
Ext.Price$2.10911
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.10911 | $2.10911 |
| 10 | $1.35164 | $13.51640 |
| 25 | $1.17757 | $29.43925 |
| 50 | $1.02591 | $51.29550 |
