


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 19 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 27 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 50 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Power Dissipation | 88 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 810 pF |
Stock: 1631
Distributors
pcbx
Unit Price$1.82699
Ext.Price$1.82699
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.82699 | $1.82699 |
| 10 | $1.16441 | $11.64410 |
| 25 | $1.01358 | $25.33950 |
| 50 | $0.88229 | $44.11450 |
