


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 25 W |
| Max Collector Current | 10 A |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 97 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 550 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 8 V |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 542
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81987
Ext.Price$0.81987
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81987 | $0.81987 |
| 10 | $0.51125 | $5.11250 |
| 25 | $0.43954 | $10.98850 |
| 50 | $0.37788 | $18.89400 |
| 100 | $0.33513 | $33.51300 |
| 300 | $0.29520 | $88.56000 |
| 500 | $0.26003 | $130.01500 |
| 1000 | $0.22905 | $229.05000 |
| 3000 | $0.20176 | $605.28000 |
